Begynderhold 2014 start 2.april kl 18.30 pris kr. 300,- inkl. klubtrøje

Foråret og sommertiden nærmer sig, og er man en af dem, der kunne tænke sig at komme i gang med at dyrke lidt motion, så har man nu muligheden for at komme i gang med træningen her i foråret, oplyser Ejner Marcher fra Slagelse Motionsklub. Vi ved det godt – motion er sundt – og løbe kan de fleste finde ud af. Men vi ved også godt, at det kan være svært at komme af sted, selvom vi har nok så gode intentioner. Hverdagens pligter fylder – med arbejde, indkøb, madlavning, der er undskyldninger nok, og det kan være svært at finde motivationen, specielt hvis man kun har sig selv at løbe sammen med. Så hvis du mangler selskab på løbeturen, så er Slagelse Motionsklub sikkert noget for dig. Her kan man finde løbekammerater, som både kan støtte og udfordre en og ikke mindst, som man kan have det sjovt sammen med, medens man løber.

Løbetræningen er for alle både nybegyndere og mere rutinerede løbere i alle aldre. Mødestedet er hver gang ved Motionsklubbens klubhus på Skovvejen 85 i Slagelse. Der løbes på stier og veje gennem skoven.

Over 12 uger med opstart onsdag den 2. april, følger deltagerne et løbeprogram med tre ugentlige træninger. Målet er, at man efter de 12 uger kan løbe 5 km. Træningen vil foregå mandag og onsdag begge dage kl. 18.30. Derudover en træning i weekenden, hvor deltagerne forventes selv at træne – måske laver man aftaler med de andre fra begynderholdet.

Tilmelding til begyndertræning kan ske via nedenstående link, husk i kommentarfeltet at skrive at det er ”begyndertræning” Man kan også tilmelde sig, når man kommer til første træning.

Indmeldelse i klubben til begyndertræning koster kr.300,- og i dette beløb er der inkluderet en T-shirt.

Klubbens hjemmeside er www.slagelsemotionsklub.dk og link til begynderhold og medlemskab er http://slagelsemotionsklub.dk/indmeldelse/

Kom i gang med løb i skoven

Bliv medlem af Slagelse Motionsklub

Kun 400 kr. pr. år.

Læs mere
Popz sponsor i Slagelse Motionsklub
Grønvold og Schou Slagelse sponsor i Slagelse Motionsklub
Sparekassen Kronjylland sponsor i Slagelse Motionsklub
Brinck sponsor i Slagelse Motionsklub
Kaiser Sport sponsor i Slagelse Motionsklub
Hetag sponsor i Slagelse Motionsklub
Slagelse Vinkompagni sponsor i Slagelse Motionsklub
Hellig Anders Konditoriet sponsor i Slagelse Motionsklub
Harboe Bryggeri sponsor i Slagelse Motionsklub
Thers sponsor i Slagelse Motionsklub